Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28
Omezení provozu ordinací MUDr. Pučalíka
29
Omezení provozu ordinací MUDr. Pučalíka
30
Omezení provozu ordinací MUDr. Pučalíka
Pošta Pohled - dočasná změna hodin
31
Omezení provozu ordinací MUDr. Pučalíka
Kurzy pletení z pedigu pro začátečníky
1
Omezení provozu ordinací MUDr. Pučalíka
2 3
4 5 6 7 8 9
ČZS Pohled zve na zájezd
10
11 12 13 14 15 16
MOŠTOVÁNÍ 2023
Dny evropského dědictví - prohlídky památek zdarma
17
Den otevřených dveří v ČOV Pohled
18 19 20
Pošta Pohled - dočasná změna hodin
21
Pošta Pohled - dočasná změna hodin
22 23 24
POHLEDSKÝ POHÁDKOVÝ LES
25 26
Pošta Pohled - dočasná změna hodin
27 28
SVATOVÁCLAVSKÁ MŠE
29
Pošta Pohled - dočasná změna hodin
30 1

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Památky obce > Socha sv. Jana Nepomuckého

SOCHA SV. JANA NEPOMUCKÉHO

 

   

Na pohledské návsi, stejně jako na mnohých jiných po celých Čechách a na Moravě, stojí socha světce, patrona při povodních a živelných pohromách, strážce zpovědního tajemství Jana Nepomuckého.180 cm vysoká socha sv. Jana  byla vytvořena neznámým autorem v roce 1711, o čemž informují nápisy tvořené římskými a arabskými číslicemi na pískovcovém soklu. Stejně jako v mnohých dalších obcích byla tedy vytvořena ještě před světcovým blahořečením (beatifikací) v r.1721 a svatořečením (kanonizací) v r. 1729. To svědčí o velké oblibě tohoto mučedníka a jeho rozsáhlém kultu po celých českých zemích v době baroka. Pohledská Janova socha je také starší než celý známý poutní areál u Svaté Anny, který začal vznikat až po roce1730 a jehož nejzářnější léta jsou spjata s abatyší pohledského kláštera Canditou Marešovou. Právě její jméno v podobě monogramu CM†AF („Candita Marešová, abatyše Frantálská") je součástí nápisu na soklu sv. Jana Nepomuckého. Lze však předpokládat, že se jedná o nápis mladší než je samotná socha, neboť nápis není rytý, jako tomu je u ostatních liter, ale pouze škrabaný a namalovaný. Další zkratku uvedenou na rytém zrcadle soklu tvoří písmena F.S.N.AR. Ty se bohužel nedaří rozluštit, a tak se můžeme pouze dohadovat, zda jde o iniciály autora či mecenáše, šifru latinského nápisu atd. Socha je od roku 1958 památkově chráněna, v roce 2007 bylo z finančních prostředků obce a Kraje Vysočina provedeno její zrestaurování za částku téměř 80 tis. Kč.

 Druhá socha sv. Jana Nepomuckého stávala až do roku 1945 na mostku u rouštanského rybníka. Tehdejší členové místního odboje však při pokusu vyhodit mostek do povětří poškodili především sochu, kámen z podstavce s letopočtem 1881 pak hodnou dobu ležel na dně koryta Rouštanského potoka. Nyní je socha, která má mít ulomenou hlavu, 

   

         

Nezvěstná Na nedůstojném místě za svodidly mostku těsně u frekventované silnice zůstává kamenný sokl s pěti tesanými hvězdami.

Četná ztvárnění Jana Nepomuckého většinou obměňují typ, který podle modelu Matthiase Rauchmillera vytvořil r. 1683 pro pražský Kamenný most Jan Brokoff. Tak tomu je i u sv. Jana Nepomuckého v Pohledu: kněz v kanovnickém rouchu, s biretem (kvadrátkem) a pěti hvězdami kolem hlavy drží v náručí krucifix. Hvězdy připomínají legendu, podle níž našli rybáři mrtvé tělo ve Vltavě právě podle pěti hvězd, které nad místem zářily. Hvězdy symbolizují i pět ran Kristových a pět liter slova TACUI (mlčel jsem). Sv. Jan Nepomucký je také vedle Panny Marie jediným světcem, jehož svatost je naznačena hvězdami. Ty se také objevují na oblaku či soklu, na němž je svatý umístěn (tak tomu je u rouštanského soklu, v Pohledu je sv. Ján umístěn na obláčku).

Foto: Nepomucký na pohledské návsi - 2013 a 1930; sokl rouštanského Jana Nepomuckého - 1963