V červnu 2008 byl renovován památník padlých z I. světové války. První světová válka zanechala v Pohledu hluboké stopy. Nebylo téměř ani jediného dospělého muže, který by nebyl povolán k vojenské službě. Nebyli zde lidé zámožní a vlivní, kteří by si vymohli zproštění válečné služby. Na začátku roku 1918 byl ujednán mír s Ruskem, Ukrajinou a Rumunskem a začali se vracet naši zajatci z Ruska. Vlastně dle jejich výpovědí museli utéct. Farní kronika uvádí, že jako první se do farnosti vrátili četař Schauer, syn zdejšího revírníka, Hoschinski, bývalý komorník paní hraběnky, Bořil, komorník paní kněžny, postilion Sibera a Schützel z Dlouhé Vsi. Mnoho mužů se však nevrátilo.
Z iniciativy místního odboru Národní Jednoty Pošumavské byl v roce 1928 v Pohledu zřízen čtrnáctičlenný výbor pro postavení důstojného památníku obětem války. V neděli 7. října téhož roku byl u příležitosti 10. výročí státní samostatnosti slavnostně položen základní kámen. Zúčastnilo se veliké množství lidí z Pohledu i okolí. Součástí slavnosti byl průvod s hudbou a alegorickými vozy. Do základního kamene byly vloženy zápisy o vzniku pomníku a památky na 27 obětí, jejichž jména jsou na pomníku uvedena a dále všechny druhy peněz a mincí z I. světové války.
Samotný pomník o váze téměř 60 q byl zhotoven dle návrhu akademického sochaře Františka Mareše v sochařském závodě Ant. Podpěry ve Světlé nad Sázavou. Náklady činily 13 000 Kč. Pomník byl s velkou slávou odhalen 16. června 1929 ve dvě hodiny odpoledne. Dokonce byl pro účastníky vypraven zvláštní vlak z Německého Brodu. V předvečer odhalení se konal lampionový průvod a slavnostní akademie. O události samozřejmě informovala i regionální periodika. Výstřižky z nich jsou uchovány v obecní kronice.
Velmi nelichotivě ovšem vyznívá pro aktéry celé události zápis ve zdejší farní kronice. Citujeme:
„V r. 1929 dne 16. června byl v Pohledu odhalen pomník padlým ve světové válce. Místní „pokrokové“ spolky Sokol, hasiči, Národní jednota Pošumavská atd. faráře „zpátečníka“ do schůze ani nepozvaly. Přesto jej ale výbor požádal, aby napsal paní hraběnce o nějakou peněžitou podporu, nač se jim ovšem dostalo patřičné odpovědi. Pomník nebyl ovšem také posvěcen, na pomník nesmělo samozřejmě přijíti znamení sv. kříže, vždyť by tím, dle mínění zdejších „pokrokářů“, byla památka padlých zneuctěna“
Buď jak buď, záslužnost postavení pomníku k uctění nesmírného utrpení vojáků na frontě nikdo nezpochybnil. V letošním roce si připomínáme 90. výročí ukončení I. světové války. Při této příležitosti schválilo zastupitelstvo kraje Vysočina zásady pro poskytnutí dotací na opravu a údržbu válečných hrobů a pietních míst vztahujících se k událostem 1. světové války. Obec Pohled využila příležitosti k obnovení našeho pomníku a o dotaci požádala. Celá obnova pomníku byla provedena v několika krocích. Odstranění přerostlých thují, osazení nových obrubníků a položení asfaltového povrchu provedla firma Dvořák. Tlakové a chemické očištění pomníku, montáž žulového parapetu renovace písma, a impregnace pomníku proti růstu mechů zase Kamenosochařství Obelisk.
Jak dokládá fotografie z roku 1945, byla původní úprava okolí pomníku bez thují, pouze s litinovým plůtkem. Stromy, jak jsme je znali, byly zřejmě sázeny kolem roku 1948. I po nynější opravě budou vysazeny dva cypřišky homolovitého tvaru s výrazně stříbřitě modrým jehličím. Tím bylo pověřeno zahradnictví Křesťan z Havl. Brodu. Celkově si obnova pomníku vyžádala cca 50 000 Kč, z toho 15 000 činila dotace z krajeVysočina.