Pošta Pohled - změna hodin
Pohledské listy 1/2024

Úvod > Obec > Fotogalerie > Události - akce > 2008 > 28. říjen 2008

28. říjen 2008

Při příležitosti 90. výročí vzniku samostatného Československa a k uctění pámátky vojínů padlých v I. světové válce, položil starosta obce Ing. Milan Klement věnec k pomníku padlých v Pohledu. pomník

10. října uplynulo právě 80 let od slavnostního položení základního kamene pomníku padlým. Kámen byl tehdy poklepán zástupci místních korporací a spolků, z nichž každý pronesl několik slov.

Kopie jejich proslovů je uchována a zde přinášíme její opis:

Z vašich kostí ať vyvstane věk rozumu a lidskosti.
Bojujíce za volnost vlasti, položili jste bratři životy své jako sémě, z něhož vzešla nám, vašim bratřím, svoboda. Věčná vám paměť.
Tento pomník nechť jest trvalou vzpomínkou na padlé bojovníky za naši svobodu, z které nebylo přáno jim se radovati.
Vy jste život položili, my budeme majetek a zdraví našeho lidu hájiti.
Svoboda národa a vlasti byla utrpením a krví synů dobyta, jest však třeba napnouti všechny síly, aby navždy byla uhájena.
Utrpením a prolitou krví svých synů dosáhl národ český svobody a samostatnosti. Jest tedy povinností nás - potomků hájiti v každé době vlast i národ proti nepřátelům.
Pomník budiž nejen poctou padlým, ale také připomínkou živým, že nabyli jsme ztracené samostatnosti jen po trnitých cestách a těžkých ztrátách svojí vytrvalou a oddanou láskou k vlasti.
Per aspera ad astra. (přes překážky ke hvězdám)
Dříve lidé pro vlast umírali, my z téže příčiny chceme žít a pracovat.
Samostatnost neudrží a nespasí žádného národa. Národ si musí udržet samostatnost. Spasí nás mravnost a vzdělanost.
Vše pro svobodu vlasti, vše pro jednotu a sílu národa.
Spojte se k práci pro republiku.
Buďtež posledními oběťmi bojů za svobodu národa.
Pomník věnovaný nehynoucí památce legionářů a vojínů zahynuvších ve světové válce nechť stále připomíná všem občanům jejich povinnosti k národu a naší drahé republice.
Věčná vám paměť, kdož jste svým životem a svou krví posvětili práh nové doby lidstva, kdož jste zemřeli, abychom my mohli žíti.
Více a lépe myslit, méně otročit.
Historie je skutečně učitelkou života a nám jí musí být více než jiným.