Pošta Pohled - změna hodin
Pohledské listy 1/2024

Úvod > Obec > Fotogalerie > Události - akce > 2007 > 30. 5. 2007

Obnova sochy sv. Jana Nepomuckého

30. května 2007 proběhla kolaudace restaurované sochy sv. Jana Nepomuckého. Socha umístěná na pohledské návsi dostala po čtrnácti letech nový kabát. Celkovou obnovu kulturní památky prováděli od dubna 2007 Petr a Jaroslav Mášovi, kteří se profesně mohou chlubit např. zrestaurováním známé Žižkovy mohyly v Žižkově Poli či restaurováním sochy pohledského Jana Nepomuckého právě před 14 lety. Do celkové obnovy sochy obec investovala částku 79.700,- Kč, z toho třiceti procenty se na opravě podílel krajský úřad dotací na zachování a obnovu kulturních památek kraje Vysočina.
Památka si o opravu přímo říkala – byla zarostlá mechem a lišejníky, znečištěná hloubkovými nečistotami, prachem i výfukovými zplodinami z přilehlé komunikace. Pro začátek bylo provedeno očištění sochy vodou a parou, biocidní ošetření (proti rostlinným škůdcům), socha byla chemicky zpevněna, chybějící části domodelovány umělým kamenem, byl opraven sokl a  svatozář včetně pozlacení hvězd. Pohledský svatý však prošel mnoha dalšími procedurami,  jako je zabezpečení podestu proti srážkové vodě vytmelením narušených ploch, odrezení kamenických kramlí, jejich natření grafitovou černí, přezlacení hvězdy v nápisu, lazurní sjednocení tmelů s barvou okolního kamene, retuše či vyčištění nápisu na čelní straně soklu. Na závěr se sv. Jana Nepomucký dočkal plošné hydrofobizace, tj. napuštění látkou odpuzující vodu. Obci pak zbývá zajistit osázení okolí sochy nízkým porostem.
Samotná pískovcová socha 180 cm vysokého světce byla vytvořena neznámým autorem v roce 1711, o čemž informují nápisy tvořené římskými a arabskými číslicemi na pískovcovém soklu. Byla tedy vytvořena ještě před světcovým blahořečením v r. 1721 a svatořečením v r. 1729. Socha je také starší než celý poutní komplex u Sv. Anny, který začal vznikat až v roce 1730 a jehož nejzářnější léta jsou spjata s abatyší pohledského kláštera Canditou Marešovou. Díky ní začala r. 1752 stavba poustevny a v r. 1760 stavba kostela sv. Anny. Právě její jméno je součástí nápisu na soklu sv. Jana Nepomuckého umístěného na návsi a dá se předpokládat, že se jedná o nápis mladší než je samotná socha, neboť nápis není rytý, jako tomu je u ostatních liter, ale pouze škrabaný a namalovaný. Šifra CM†AF tedy prozaicky ukrývá monogram „Candita Marešová, abatyše Frantálská“. Další zkratku uvedenou na rytém zrcadle soklu tvoří písmena F.S.N.AR. Ty se bohužel nedaří rozluštit, a tak se můžeme pouze dohadovat, zda jde o iniciály autora či mecenáše, šifru latinského nápisu, atd. Nás však může těšit, že socha, která tvoří dominantu návsi, je po dlouhé době opět v dokonalém stavu.

Legenda o sv. Janu Nepomuckém