Pošta Pohled - změna hodin
Velikonoční dekorace - dílničky
Pohledské listy 1/2024

Činnost Klubu duchodců Pohled v roce 2008

Leden Návštěva Pobaltí s panem Petrem Siberou. Videoprojekce z cesty po Litvě, Lotyšsku a Estonsku byla, stejně jako předchozí přednášky, velice zajímavá a poučná a budeme se těšit na další zajímavé cesty. Přítomní byli seznámeni s hospodařením klubu, finanční situací a plány na letošní rok. Musíme náš klub zaregistrovat u Ministerstva vnitra, dostaneme IČO, připravíme předepsané požadavky pro existenci klubu (stanovy, výbor) a další administrativní záležitosti.
Únor Beseda nad kronikou. Seznámení s novými přírůstky z historie kláštera.
Březen Švýcarsko p. Novotného - příroda, hory, města na desítkách fotografií s obšírným výkladem. Do března se přihlásilo a zaplatilo příspěvek 36 členů.
Duben Středa 2. dubna opět na zámku. Stále se musí topit. Na začátku se vyřizují organizační záležitosti - příspěvky, program apod. Klubu bylo přiděleno IČO 22679529. Zvolili jsme výbor: M. Šimek, Šimanovský, Pokorný, Hanoldová, Mlatečková, Klementová. Předsedou je Pokorný, zástupce Šimek. Pokladní bude dělat paní J.Hanoldová. V revizní komisi jsou Mlatečková, Klementová, a Šimanovský. Zastupitelstvo obce schválilo příspěvek na naši činnost ve výši 10000 Kč. Na závěr setkání se přečetlo několik pověstí z Pohledu ze sbírky F. Hladíka.
Květen Středa 7.5. - Při kávě a zákuscích se probrala příprava na květnový zájezd do Kuksu, Dvora Králové a na přehradu Bílá Třemešná. Poté pan Jelínek poutavě vyprávěl o zájezdu do Chorvatska.

Přehrada Les království

27.5. zájezd: Krásné jarní ráno, bezmračná obloha a dobrá nálada před odjezdem ukazovala, že by se návštěva východních Čech mohla vydařit. Autobus Sokola Štoky, který si tradičně objednáváme, řídil pan Mastek, se kterým jezdíme již řadu let. Prvním cílem byl klášter a hospital hraběte Šporka v Kuksu. Sice jsme museli šlapat po schodech přes údolí Labe, poněvadž parkoviště bylo od kláštera dost daleko, ale zvládli jsme to téměř všichni. odměnou byly chladné prostory a zajímavá návštěva staré barokní lékárny, zachované v původním stavu - jedna ze dvou v Evropě. V lapidáriu jsme obdivovali originály souboru soch ctností a neřestí sochaře Matyáše Brauna. Prohlídku jsme zakončili v impozantní hrobce Šporkova rodu. Následovala návštěva města Dvora Králové, kde jsme společně poobědvali a pak si individuálně prohlédli střed města. Posledním navštíveným místem byla přehrada Les Království u Bílé Třemešné na Labi. V horku, které panovalo, jsme vyhledávali stinná místa na břehu. Byl nízký stav vody, u hráze plavalo hodně nečistot a odpadků. Hladina byla pokryta žlutým pylem z okolních lesů, ale návštěva tohoto vodního díla, jednoho z prvních v Čechách, stála za to!Zájezd se líbil, i když nás tentokrát jelo jen 26 a několik pozvaných přátel.
Červen Setkání před prázdninami proběhlo 4.6. odpoledne. Za nepřetržitého deště při grilování klobásek v klubovně na hřišti Sokola. Opět se nás sešla jen polovina, což zřejmě zavinila obava z deště. Přesto jsme si popovídali u výborných klobás a točeného pivka, které připravil Pavel Pokorný. Staral se o nás opravdu vzorně.

Setkání před prázdninamiSetkání před prázdninami

Září Je po prázdninách, horké a suché léto, a my vyrážíme 9. září na pravidelný podzimní zájezd. Tentokrát na Moravu. 37 účastníků spokojeně odjíždí přes Žďár do zámku v Rájci nad Svitavou. Prohlídka zámku trvá přes hodinu. Je na co se dívat a plni dojmů odjíždíme na oběd, který byl objednán v restauraci "Kopeček" v Rájci. Příjemné prostředí, dobré jídlo a pivo z Černé Hory přispělo k dobré náladě. Odjíždíme zpět do Kunštátu. Čeká nás obtížný výstup k zámku na kopci. Seznamujeme se s historií a i když interiéry nejsou tak bohaté jako na zámku v Rájci, je na co koukat. Před odjezdem domů si ještě v městečku dáváme nějaké dobroty v místní cukrárně a v pohodě jedeme domů.
Říjen Středa 8.10. zasedačka v zámku - setkání nad pohlednicemi Pohledu a sv. Anny. V letošním roce se podařilo obecnímu úřadu a kronice zajistit ofotografování sbírek starých pohlednic pana Hladíka, Kundta, Pokorného a Líbala. Jedná se o několik stovek pohlednic Pohledu a okolí z konce 19. a 20. století. Sbírky jsme promítali na televizor. Zájem byl veliký a pamětníci si oživili vzpomínky na mládí a na to, jak naše ves vypadala.
Listopad  Máme svoje vlastní razítko! Listopadové setkání proběhlo v zasedačce v zámku. Venku sice byla příjmná teplota okolo 14 stupňů, ale v zasedačce pouhých
devět. Musí se topit. Poněvadž byla letos uzavřena školní kuchyně , musíme i vodu na kávu a umývání nádobí donášet z mateřské školky. Vše ovšem klape, osvědčení senioři pracují jako hodinky. Na tomto setkání chybělo 8 členů. Sešlo se nás 30. Na programu bylo promítání zážitků z cesty pana Jelínka na kolech po Korzice.
brigáda na úklid listí6.11. jdeme hrabat listí. Počasí jako o babím létě, sluníčko a pohoda. Sešlo se nás jen 12, ale udělali jsme kus práce, za kterou nás pan starosta pochválil.
V listopadu jsme byli také přát paní Marii Opršalové ke krásným 97. narozeninám.
Prosinec Středa 3.12. a tradiční mikulášská nadílka, kterou nám zpestřily děti z mateřské školky. Připravily milé vystoupení plné říkánek a písniček a také velmi pěknou výzdobu zasedací místnosti. Následovalo tradiční posezení u kafíčka a zákusků spojené s předáním dárků od Mikuláše. Fotografie z mikulášské nadílky i můžete prohlédnout zde
Tento měsíc se ještě sejdeme 29. prosince při tradičním silvestrovském posezení. Bilancujeme rok 2008 a oslavujeme příchod roku nového.

Děkujeme všem, kteří zajišťují vytápění místností při našich pravidelných setkáních. Jsou to pánové Šimek, Šimanovský, Vojtěch, St. Hanold a Pokorný. Rovněž děkujeme "děvčatům", která zajišťují občertvení včetně umývání nádobí: Šimková, Klementová, Machová, Nimmertondlová, Rázlová, Schoberová a občas i další. Bez jejich obětavosti bychom nemohli činnost klubu zajišťovat v takovém rozsahu.