Legenda o sv. Janu Nepomuckém nejen v Pohledu

Jan z Pomuku, také Johánek z Pomuku čili Jan Nepomucký, nebo také Jan z Nepomuku jsou varianty jména historicky doložené osoby. Narodil se r. 1340 v Pomuku (v dnešním Nepomuku nedaleko Plzně), studoval právo na UK v Praze a církevní právo v italské Padově. R. 1389 jej arcibiskup Jan z Jenštejna jmenoval generálním vikářem (správcem). Na tomto postu byl zapleten do mocenských sporů Václava IV. s arcibiskupem Janem z Jenštejna o jmenování biskupů. Jan, jako osoba, která potvrdila volbu nového kladrubského opata, se proto dostal do nemilosti krále. Pozdější prameny uvádějí jako možnou příčinu královy nenávisti vůči Janovi i skutečnost, že Jan byl zpovědníkem královy manželky Žofie a odmítl vyzradit její zpovědní tajemství. Faktem zůstává, že Jan Nepomucký byl umučen 20. března 1393 na staroměstské rychtě. Jeho tělo bylo zašito do pytle a svrženo z Karlova mostu a o necelý měsíc později nalezeno na pravém břehu Vltavy.
Jak již bylo uvedeno, roku 1721 byl Jan z Nepomuku blahořečen. Tomu však předcházelo sestavení zvláštní komise, která se sešla při exhumaci jeho ostatků v r. 1719. V lebce Jana Nepomuckého byl nalezen neporušený jazyk, tedy více než 300 let od jeho smrti. Tento fakt byl posouzen jako zázrak a právě díky němu byl Jan Nepomucký r. 1729 prohlášen za svatého. V 70. letech 20 stol. však české antropologické kolegium zjistilo, že se nejednalo o jazyk, ale zachovanou mozkovou tkáň. Vědci také určili okolnosti úmrtí českého mučedníka. Příčinou smrti bylo krvácení do mozku způsobené opakovanými údery tupým předmětem do hlavy, nikoli smrt utopením. Dále byla prokázána zlomenina lopatky, vykloubení ramen (důsledkem štosování, tedy zavěšení za ruce svázanými za zády) a četné zlomeniny v obličeji. Historické prameny ještě uvádějí opalování boku samotným Václavem IV.
Sv. Jan Nepomucký se stal populárním světcem, v rukou katolické církve byl však částečně zneužit k oslabování kultu ještě věhlasnějšího, ovšem reformního mučedníka Mistra Jana Husa.
Pro svou mučednickou smrt se sv. Jan Nepomucký stal symbolem mlčenlivosti, strážcem mostů a tajemství, patronem právníků, lodníků, vorařů a mlynářů. Lidé uctívali sv. Jana i jako ochránce před povodněmi. Proto bývá často osazován na mosty či k potokům a studánkám. Ten pohledský stojí uprostřed návsi, o své minulosti i autorovi zarytě mlčí a nepomáhají ani pátrání v kronikách či pamětních knihách. (Lit. prameny: Hladík, F.: Tesáno z kamene, Pohled 1977; www.sjn.cz – internetové stránky věnované sv. Janu Nepomuckému)

20. 7. Ilja

Zítra: Vítězslav

TJ Sokol Pohled zve na slavnostní otevření hřiště, 27.7.2019
Římskokatolická farnost Pohled zve na benefiční koncert, 27.7.2019 od 15 hod.
ČZS Pohled zve na tradiční prodejní výstavu květin v prostorách zámku, 27.-28.7.2019
Oznámení - přerušení dodávky elektřiny 31.7. a 1.8.2019, 7:30 - 17:30 hod
Oznámení - přerušení dodávky elektřiny 31.7. a 1.8.2019, 7:30 - 17:30 hod