Úvod > Obec > Památky obce > Kaplička na Přibyslavské ulici

KAPLIČKA SV. ANNY NA PŘIBYSLAVSKÉ ULICI

PA280158a.jpg

Kaplička sv. Anny je hodnotnou barokní dekorativní lidovou stavbou z 18. století, zapsanou do seznamu kulturních památek od roku 1958. Zděná kaplička čtvercového půdorysu je situována u silnice I. třídy směr Přibyslav a v roce 2017 se dočkala rozsáhlé rekonstrukce.

Před opravou kaplička vykazovala značné narušení zdiva a trpěla vzlínající vlhkostí, neboť byla zapuštěna do terénu zahrady a hraničila s plotem soukromého pozemku. Šindelová střecha z roku 1964 byla již za hranicí životnosti.

Zahájení samotných prací předcházelo odkopávání zeminy a odvodnění terénu, stávající oplocení bylo odstraněno a nové přesunuto za kapličku. Oprava vnějších omítek, včetně zachování a obnovení profilace architektonických prvků byla realizována dle historických fotografií. Vápenné omítky byly v závěru opatřeny nátěrem. Proběhlo ošetření krovu, bylo doplněno laťování a položena krytina – tradiční valašský šindel. Na zadní stranu střechy byl osazen modřínový tesaný žlab. Ve zvonici bylo nalezeno vahadlo zvonu s iniciály WM 1796. Do makovice zvonice kapličky umístila obec měděnou schránku, do níž byl vložen výtisk Havlíčkobrodského deníku, publikace obce k výročí 750 let, odznak obce a pamětní list firmy, která kapličku opravovala. Celkové náklady na opravu kapličky dosáhly výši 162.450 Kč, na financování se vedle vlastníka podíleli Kraj Vysočina a Ministerstvo kultury ČR.

Kaplička na Přibyslavské ulici bývala donedávna uváděna jako zasvěcená Panně Marii, dříve je zmiňován i sv. Prokop. Podle záznamů z kronik by měla být opatřena letopočty 1762 a 1765, tedy daty jejího údajného vzniku. K rozsáhlé opravě kapličky došlo již v roce 1964, kdy byla střecha pokryta šindelem (šindel zbyl z opravy kostela sv. Vojtěcha v Havlíčkově Brodě, a tak mohl být použit v Pohledu). Do mosazné makovice byly uloženy archivní materiály a pamětní list (ty se bohužel při opravě v roce 2017 nenašly).

Kapličce se také říkalo „u Růžičků“, neboť byla dlouhá léta součástí jejich pozemku a rodina se o ni také starala. V roce 1978 byla kaplička právě přičiněním manželů Marie a Františka Růžičkových a ve spolupráci s dalšími občany nově nahozena a opatřena novými dveřmi. Růžičkovi iniciovali také poslední velkou opravu, která proběhla v roce 2004, kdy byla opět opravena fasáda i vnitřní omítky včetně výmalby a byla natřena krytina.

Foto: kaplička v roce 2017, 1935 a při opravě v roce 1964