ČESKÝ ZAHRÁDKÁŘSKÝ SVAZ

ČLENOVÉ A SOUČASNÝ VÝBOR

K 1. 1. 2017 měla ZO ČZS Pohled 68 členů

Současný výbor zvolený 1. 3. 2014 má 15 členů, pracuje ve složení Ing. Petr Jirásek (předseda), František Rychtecký (místopředseda), Josef Hanold (tajemník), Marie Mišurová (pokladní), revizní komise: Marie Jeřábková, Věra Šimadlová, Romana Růžičková, členové: Věra Hladíková, Jiřina Hanoldová, Stanislav Hanold, Anna Klementová, Karel Petr, Josef Schober, Jiří  Šimanovský a Jiří Tecl ml.

IČO 60127198

ČINNOST

Pro své členy zajišťuje ČZS řadu služeb. Funguje zahrádkářská knihovnička, kde si členové mohou půjčit odborné knihy a časopis Zahrádkář. Každoročně bývají organizovány dva zájezdy se zahrádkářskou tematikou a pravidelně jsou ve spolupráci s klubem důchodců pořádány návštěvy divadelních představení. Organizace vlastní malotraktor, který mohou využít členové i nečlenové k obdělávání větších zahrad. Organizace vlastní také štěpkovač, který zapůjčuje na likvidaci dřevní hmoty ze zahrad. Na podzim je vždy zprovozněna moštárna, v níž si členové za symbolickou cenu mohou nechat vylisovat nadbytečné ovoce. Moštárna slouží i pro nečleny a obyvatele okolních obcí. Tato služba je v okrese poměrně ojedinělá, a proto se na podzim do Pohledu sjíždějí zájemci ze širokého okolí. Zahrádkáři pomáhají i při brigádách při úklidu veřejných prostranství a opravách obecního majetku a rovněž spolupracují s ostatními organizacemi při pořádání větších akcí. V případě zájmu jsou pořádány přednášky a vzdělávací akce. Vyvrcholením činnosti je každoroční červencová výstava květin, kterou je možné i nadále v zámku pořádat díky vstřícnosti nového majitele, do jehož vlOcenění naší organizaceastnictví přešel zámek v roce 2012.

ÚSPĚCHY

Při příležitosti 55. výročí založení ČZS v naší obci udělila republiková rada svazu ZO ČZS Pohled stříbrnou medaili za dlouholetou obětavou práci pro rozvoj zahrádkářského hnutí. Toto ocenění získaly v okrese jen 3 organizace – Pohled, Přibyslav a Světlá nad Sázavou.

Září 2015

Výbor ČZS děkuje všem členům, kteří pomohli při přípravě a úklidu červencové výstavy květin. Výstavu letos navštívilo 1353 platících osob, z toho 162 dětí.

Na poslední výborové schůzi již bylo rozhodnuto o termínu zahájení moštování. Letos se začne v sobotu 26. září a moštování bude pokračovat každou sobotu, pravděpodobně až do konce října. Cena za 1 litr moštu zůstává pro členy ČZS Pohled symbolická – 1 Kč. Cizí zájemci zaplatí 4 Kč za litr moštu. Pro případné zájemce o moštování ještě připomínáme, že jablka pro tento účel mají být co nejčerstvější. Pokud jablko leží dlouho pod stromem, začne měknout a moučnatět, lisování je pak obtížnější a výtěžnost moštu je nižší.

Červen 2015

Výbor pohledských zahrádkářů a zejména jeho předseda Ing. Jirásek je zaměstnán přípravami dalšího ročníku výstavy květin. Se souhlasem majitele zámku se bude výstava konat ve dnech 25. a 26. července. Nebude chybět celý obvyklý sortiment květin a tentokrát budou i dvě novinky. Tou první jsou výrobky z medu včetně medoviny a různých mastí, které přiveze vystavovatel z Hlinecka. Druhá novinka souvisí s věčným bojem zahrádkářů proti škůdcům a chorobám. Součástí výstavy bude totiž zahrádkářská poradna, kde se budou moci návštěvníci přímo s odborníky poradit, jak s konkrétními škůdci a chorobami bojovat a případně si přímo zakoupit i potřebný prostředek.

Březen 2015

V sobotu 28. ledna se zahrádkáři sešli v hasičské klubovně na výroční členské schůzi. Na programu bylo obvyklé zhodnocení loňské činnosti a plán pro letošní rok. V roce 2015 by měly být zajištěny všechny tradiční zahrádkářské aktivity tak, jak jsou na ně členové organizace zvyklí. Schůze se zúčastnil i majitel zámku, který přislíbil zapůjčení prostor pro výstavu. Stejnému majiteli patří i budova moštárny, na kterou letos zahrádkářům končí nájemní smlouva. Díky laskavosti majitele bylo rovněž i v této záležitosti přislíbeno prodloužení pronájmu za podmínek pro zahrádkáře výhodných. Zahrádkáři letos počítají i se dvěma zájezdy. Ten první, na výstavu v Olomouci, se uskuteční již v sobotu 25. dubna. Na podzim se chystají na výstavu do Litoměřic.

29. 4. Robert

Zítra: Blahoslav