Cvičení humanitárních jednotek v HB
Slet čarodějnic 2024

Úvod > Úvod původní

OBEC POHLED

V nejbližších dnech bude probíhat grafická i strukturální úprava webu. Některé informace mohou být proto dočasně a krátkodobě nedostupné. Děkujeme za pochopení.

MÍSTOPISNÉ URČENÍ   DSCN6410.JPG

Obec Pohled rozkládající se po obou březích řeky Sázavy leží 4 km východně od Havlíčkova Brodu a 8 km severozápadně od Přibyslavi. Obec se katastrálně člení na dvě části - Pohled s osadou Rouštany a ves Simtany, kam spadají i samoty u Svaté Anny. Obec má i s těmito místními částmi trvale přihlášeno 768 obyvatel (k 1. 1. 2019).

NÁZEV OBCE

Obec nesla historický název Pohled i v době svého založení, která není blíže datována. Toto jméno je uváděno v listině z roku 1265, kdy je zmiňováno položení základního kamene farního kostela, i v opisu stvrzovací listiny pana Smila z Lichtenburka, vydané před rokem 1267. Zde se však vyskytuje název Polet a dle autora Památek archeologických a místopisných z r. 1859, kněze Jeronyma Solaře, znamená polet totéž, "co naše nynější půla, t. j. půl anebo jen část poplužního dvorce čili statku. Lichtenburkové že dali část, třeba i celou půlu svého popluží svému věrnému sluhovi." Další variantu původu názvu uvádějí i nové publikace (Neviditelní svědkové minulosti pánů Jaroslava Davida a Pavla Rouse, 2006) - jedná se o místo, odkud je výhled nebo na které je krásný výhled (což by v případě Pohledu rozloženém v údolí Sázavy odpovídalo). Třetí varianta hovoří o tom, že název Polet vznikl pouze chybným přepisem, neboť v dalších pramenech se již nevyskytuje.

To ovšem není všechno. Svůj druhý název obec získala díky založení ženského cisterciáckého kláštera v roce 1265. Místo neslo latinský název Vallis Sanctae Mariae,  Vallis Beatae Virginis, Vallis Virginis Mariae nebo zkráceně Vallis Virginum  - Údolí svaté Marie, Údolí Blahoslavené Panny, Údolí Panny Marie či Údolí Panen. Jména se buď vztahovala k Panně Marii, které byl klášter zasvěcen (podle cisterciácké tradice), nebo přímo k jeho ctihodným obyvatelkám. Právě z posledního z těchto názvů vykrystalizovala německá a hojně užívaná forma pojmenování obce Frauenthal. Tento název si obec udržela až do vzniku samostatného Československa, byl také oficiálně používán za protektorátu, občané však častěji používali zkomolený výraz  Frantál

PAMÁTKY OBCE

Obec Pohled se může pochlubit mnoha památkovými objekty, které jsou spojeny s bohatou historií obce. Jde především o objekt bývalého cisterciáckého kláštera, později zámku, kostel sv. Ondřeje, o barokní farní budovu podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, o objekt bývalé zámecké konírny a později kulturního domu. Uprostřed obecní návsi se nachází  socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1711, u silnice směrem na Přibyslav pak kaplička, u výjezdu z obce směrem na Havlíčkův Brod tvoří na místním hřbitově dominantu kaple Panny Marie s hrobkou rodiny Silva-Tarouců Unwerth. Asi 1,5 km od obce je vzdálen poutní areál s rokokovým kostelem sv. Anny s křížovou cestou. K tomuto místu vede z obce překrásná, více než staletá lipová alej, zapsaná jako významný krajinný prvek.

Všechny jmenované objekty jsou památkově chráněny od roku 1958, s výjimkou hřbitovní kaple, která je chráněna teprve od roku 2010.

Poslední foto: Pohled na nejstarším dochovaném snímku z roku 1886 (Z archivu p. Kunta)

STATISTICKÉ ÚDAJE

Počet částí: 2
Katastrální výměra 1 068 ha
Nadmořská výška: 437 m n.m.
Počet obyvatel: 768 (1.1.2019)
Průměrný věk: 43,6